Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s dětskými domovy? Aneb z pohledu, o kterém se nemluví

29. 04. 2012 11:06:53
Nadměrný počet dětí v dětských domovech je skutečně vysoký a myšlenka snížení tohoto počtu je podle mě velmi dobrá. Avšak mě zaráží způsob, jakým k tomuhle cíli chce vláda dojít a možná je potřeba se zamyslet nad tím, co „mediální bublina“ dokázala vytvořit a způsobit těm, kterých se to skutečně týká.
 Lukáš Kotlár

Kromě politických a ekonomických problémů se u nás v současné době hodně mluví i o rušení dětských domovů. Myslím, že jsem si dokázal udělat vlastní názor, tedy názor z pohledu dítěte v dětském domově.

Nevím, zdali jde opět o ubohé naplňování státní kasy tím, že se uzavřou dětské domovy, avšak je potřeba, aby si vláda uvědomila, že peníze jdou v tomhle případě stranou. Je určitě nutné, abychom se zamysleli nad faktem, že v dětských domovech je možná zbytečně nadměrný počet děti. Čí to je vina a kdo za to může? Podle mě to přesně mluví o tom, jak se náš stát stará o občany. Těm, co nepracují, dává peníze. Těm, kteří mají velké finanční problémy v rodině, je odebráno dítě. Ale je tohle správně? Má například smysl slepě „investovat“ do takových rodin, které úmyslně využívají sociální dávky, nehledají cestu ke zlepšení jejich situace a mají naprostou pohodlnost vůči státu?

Myslím, že existuje jiná cesta a řešení, než obyčejné a neefektivní nalévání peněz, které stejně problémy neřeší. Vláda by se podle mě měla zamyslet nad tím, proč k takovým problémům, jako jsou právě problémy (chování, ekonomické) v rodině a následovné umístění dítěte do ústavních zařízení vůbec dochází. Měla by raději pracovat s rodinami než prostě jednoduše odebrat dítě. Poté by jistě nemusela vláda řešit přeplněné dětské domovy!

A má to svůj smysl!

Kdyby byly dětské domovy skutečným řešením, jak by se na první pohled zdálo, proč je to špatně, že existují a jsou naplněné? Logicky je pro vládu neefektivní investovat v dětském domově do někoho, kdo v osmnácti letech z domova odejde naprosto nepřipravený a bez absolutního tušení o realitě o životě, neboť po celou dobu v dětském domově měl nasazeny „růžové brýle“ a vše mu bylo přineseno pod nos. Je jasné, že tomu tak není v každém případě, ale dovolím si tvrdit, že ve většině to tak je. A tímhle se uzavírá celý „začarovaný kruh“, neboť tihle lidí, kteří odejdou z dětského domova, obvykle nejsou plátci daní, nepracují a zakládají rodiny, o které se nedokáží slušně postarat a jejich děti končí tam, kde jejich rodiče. Možná, že kdyby raději změnila vláda systém výchovy v domovech, získali by tak mnohem více daňových poplatníků a určitě by si nevychovávali takové, do kterých by jen pak museli slepě „investovat“.

Jsem velmi rád. Že vláda si po 20 letech konečně uvědomila, že tímhle směrem to nejde a pustila se do reformy dětských domovech. Je však důležité, aby vše předem promyslela a neudělala chybu, kterou nelze vzít zpět.

Lukáš Kotlár

Autor: Lukáš Kotlár | neděle 29.4.2012 11:06 | karma článku: 11.14 | přečteno: 1223x

Další články blogera

Lukáš Kotlár

Nesjednocený systém péče o ohrožené děti: děcáky prozatím pod MPSV nebudou

Reaguji na významnou událost, která se odehrála na adresu dětských domovů. Zdali se dnes jedná spíše o "zájem ředitelů" či jak se krásně říká "zájem dítěte", to mi dnes není jasné. Názory "odborníků" jsou opravdu k zamyšlení.

16.11.2015 v 20:34 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 514 | Diskuse

Lukáš Kotlár

Romská témata v médiích? Pozor, čtenáři vysílají signál

Ačkoliv nedávný průzkum CVVM ukázal, že Romové jsou až v 80 procentech Čechům nesympatičtí, je zřejmé, že mediální zájem o Romy a témata spojené s nimi, naší společnost rozhodně neopustí. Souhlasím s názorem, že ke zlepšení soužití Čechů a Romů se musí změnit přístup společnosti, jejíž součástí jsou i Romové. A já si myslím, že alespoň z mediálního hlediska, jsme na dobré cestě

27.3.2015 v 15:24 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Josef Komárek

O tom, jak komunisti zničili průmysl, zničili zemědělství, zničili venkov, atd.

Také o harmonii v letech 1970-90. O tom tady několik autorů už napsalo řadu hloupostí. Mně byl komunistický režim také do jisté míry protivný, ale to není důvod k tomu psát hlouposti. A protivný? To vůbec nelze srovnat...

21.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Kniha Genesis a evolucionistické předsudky

Mojžíš i Abrahám vyrostli ve velmi vyspělých a vzdělaných civilizacích. Neexistuje žádný důvod proč by nemohli sami napsat své příběhy a slova, která k nim Bůh mluvil.

21.9.2017 v 11:51 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 181 | Diskuse

David Vlk

Zápisky svatebního fotra, část první-"Budu sa ženit tato!"

Vzhledem k tomu, že nastávající snacha si o Vás stejně myslí, že jste pako, tak na tyhle moje rady rychle zapomeňte a běžte si vyřídit nový kontokorent.

21.9.2017 v 11:07 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 600 | Diskuse

Jana Slaninová

Inspirace Radkou K.: láska přes internet - skutečnost nebo mýtus?

Seznámení přes internet má svoje výhody i úskalí. Když člověk/žena pomine a promine dotazy typu: "Jakej máš zadek? Co takhle sex?" Nebo vzkaz: "Mám ho velkýho. Chceš ho vidět?" Když to vezmete sportovně, víte předem co nechcete.

21.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Odstřelovací puška SV-99, malorážka v rukách profesionálních “sniperů“

Píše se leden roku 2000. Druhá čečenská válka dosahuje svého krutého vrcholu. Ruské síly jsou blízko dobytí města Groznyj, které už několik týdnů obléhají. Město samotné je téměř srovnáno se zemí.

21.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 778 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1066

Lukášovi je 20 let, studuje politologii a mezinárodní vztahy v Praze. Díky nejrůznějším projektům a spolupracím se věnuje médíím nebo světu dětkých domovů, kde sám vyrůstal 16 let. Hudební nástroje, sport, tanec a nebo cestování, moderování, jídlo. Nejen toto je pro něj přirozenou součástí života. Poslední dobou ho v životě ovlivňuje, nejen osobní zkušeností, ale také v roli projektového koordinátora - Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE). Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.