Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesjednocený systém péče o ohrožené děti: děcáky prozatím pod MPSV nebudou

16. 11. 2015 20:34:25
Reaguji na významnou událost, která se odehrála na adresu dětských domovů. Zdali se dnes jedná spíše o "zájem ředitelů" či jak se krásně říká "zájem dítěte", to mi dnes není jasné. Názory "odborníků" jsou opravdu k zamyšlení.

Velice vážně otevřela na meziresortní úrovni téma dětských domovů ministryně Michaela Marsková. Ta usiluje o sjednocení péče o ohrožené děti pod ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Není snad ani potřebné zmiňovat, že takový nápad už tu nějaký ten rok je. A ještě aby ne! Jako jediný stát v Evropě jsme nedokázali tento systém v post-socialistické době sjednotit. O ty nejmenší děti se stará ministerstvo zdravotnictví, dětské domovy mají pod sebou kraje (coby zřizovatelé), ale vše je pod hlavičkou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), avšak samotnou sociální činnost provádí MPSV a jejich OSPODy, což jsou Orgány sociálně-právní ochrany dětí, které jsou opatrovníkem dítěte v řízeních, jako je rozhodování o péči o děti, o výživném apod. Vyhledávají ohrožené děti, jsou zodpovědné za preventivní opatření v rodinách, zprostředkovávají náhradní rodinnou péči a vypracovávají pro soud posudky a doporučení. Jejich činnost je dle mého názoru skutečně klíčová, především v tom, aby se OSPODy staraly o to, aby děti do ústavní výchovy ani nemusely nastoupit...

Otázka sjednocení systému dětských domovů je velmi důležitá. Dokazuje to i skutečnost, že 4.11. mělo dojít k meziresortnímu podepsání memoranda o spolupráci, které příspěje ke sjednocení. Už 2.11. nám dokonce dorazila do časopisu Zámeček (médium pro dětské domovy) odpověď z MŠMT s vyjádřením, že došlo k uzavření memoranda. A ono nic! Ve středu 4.11. tedy jen proběhl brífink ministryně Marksové, které nezbývalo nic jiného než oznámit, že prozatím se nic nepodepisuje, že MŠMT z toho vycouvalo a musela jasně zdůraznit důvody, proč je sjednocení důležité a že se MPSV nevzdá pro současnou situaci něco udělat.

Celkově smutný dojem z toho všeho následně podtrhlo odpolední parlametní jednání sociálního výboru. Jako chovanec z dětského domova, který měl možnost si vše vyslechnout, musím říct, že takové nesmysly, které padají z úst "odborníků" stojí opravdu k zamyšlení. "V dětském domově jsou jenom problémové děti, neziskové organize (které dnes zpravidla suplují povinosti DD - poznámka k tomu) jsou údajně pouze černou dírou na finance, v dětských domovech pracují pouze vysoce kvalifikovaní pedagogové apod. Dále následovaly mýty brané jako důvody proti sjednocení navrhovaného systému. Jak "odborný" tým se tomuto tématu na parlamentím jednání věnuje je skutečně hodné diskuzi. Je důležité, aby sociální výbor, který má klíčovou roli něco změnit něco k lepšímu nepodporoval ústavní výchovu na úkor náhradní a aby vycházel z reálné situace a z reality, která se v dětských domovech odehrává.

Z 90% jsou v dětských domovech děti z ekonomicko-sociálních důvodů, zbylých 10% vyjadřuje týrané a zneužívané děti. Je tedy logické, že záměr ministryně Marskové je především v posílení práce s ohroženými rodinami. Ročně na dětské domovy putuje 8 miliard korun. Půlka z toho putuje přimo do ústavů a jen 10% míří na prevenci s rodinami. V případě sjednocení by bylo možné preventivní služby posílit, takto MPSV tu kompetenci nemá. Je také důležité zmínit, že nejde o rušení dětských domovů - ty vždy byly, jsou a budou potřeba. Jen by se v některých případech měla změnit jejich role - na místo pobytu by měly poskytovat odborné služby. Přesto, že se sociální výbor shoduje s ministryní Marksovou na tom, že služby by měly dostat hlavně rodiny, aby se z nich děti nemusely odebírat - nepodporuje sjednocení ústavní výchovy a je proti změnám, které podle nich nemusí nutně vést k změne k lepšímu. Bohužel.

Zdálo by se tedy, jakoby se nyní zapomnělo na věhlasný "zájem dítěte" a je škoda, že návrh sjednocení systému o ohrožené děti nemá podporu u lidí, kteří jsou považováni za odborníky. Chápu, že ne všichni ředitelé a kraje budou jásat, protože je zde strach ze změny a všichni si chtějí chránit svůj rybníček. Transformace dětských domovů je skutečně nutná, ať už například ve smyslu posilování prevence ohrožených rodin, což bez posílené kompetence MPSV prozatím není možné.

Děkuji za dočtení až sem! Děkuji také za lajky, sdílení, apod. a přeji HEZKÝ DEN!

Autor: Lukáš Kotlár | pondělí 16.11.2015 20:34 | karma článku: 15.90 | přečteno: 508x

Další články blogera

Lukáš Kotlár

Romská témata v médiích? Pozor, čtenáři vysílají signál

Ačkoliv nedávný průzkum CVVM ukázal, že Romové jsou až v 80 procentech Čechům nesympatičtí, je zřejmé, že mediální zájem o Romy a témata spojené s nimi, naší společnost rozhodně neopustí. Souhlasím s názorem, že ke zlepšení soužití Čechů a Romů se musí změnit přístup společnosti, jejíž součástí jsou i Romové. A já si myslím, že alespoň z mediálního hlediska, jsme na dobré cestě

27.3.2015 v 15:24 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Lukáš Kotlár

FOTOBLOG: Momentky ze země indické

Rozdělím se s vámi o některé momentky z Indie. V Indii jsme pomáhali stavět školu a schody v náročném terénu. O dalších zážitcích a nových zkušenostech pro vás chystám blog. Během volných chvílí jsem jsem se na Indii koukal skrze objektiv...

4.11.2014 v 10:10 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 301 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 108 | Diskuse

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 957 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 588 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 362 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 697 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1064

Lukášovi je 20 let, studuje politologii a mezinárodní vztahy v Praze. Díky nejrůznějším projektům a spolupracím se věnuje médíím nebo světu dětkých domovů, kde sám vyrůstal 16 let. Hudební nástroje, sport, tanec a nebo cestování, moderování, jídlo. Nejen toto je pro něj přirozenou součástí života. Poslední dobou ho v životě ovlivňuje, nejen osobní zkušeností, ale také v roli projektového koordinátora - Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE). 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.