Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesjednocený systém péče o ohrožené děti: děcáky prozatím pod MPSV nebudou

16. 11. 2015 20:34:25
Reaguji na významnou událost, která se odehrála na adresu dětských domovů. Zdali se dnes jedná spíše o "zájem ředitelů" či jak se krásně říká "zájem dítěte", to mi dnes není jasné. Názory "odborníků" jsou opravdu k zamyšlení.

Velice vážně otevřela na meziresortní úrovni téma dětských domovů ministryně Michaela Marsková. Ta usiluje o sjednocení péče o ohrožené děti pod ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Není snad ani potřebné zmiňovat, že takový nápad už tu nějaký ten rok je. A ještě aby ne! Jako jediný stát v Evropě jsme nedokázali tento systém v post-socialistické době sjednotit. O ty nejmenší děti se stará ministerstvo zdravotnictví, dětské domovy mají pod sebou kraje (coby zřizovatelé), ale vše je pod hlavičkou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), avšak samotnou sociální činnost provádí MPSV a jejich OSPODy, což jsou Orgány sociálně-právní ochrany dětí, které jsou opatrovníkem dítěte v řízeních, jako je rozhodování o péči o děti, o výživném apod. Vyhledávají ohrožené děti, jsou zodpovědné za preventivní opatření v rodinách, zprostředkovávají náhradní rodinnou péči a vypracovávají pro soud posudky a doporučení. Jejich činnost je dle mého názoru skutečně klíčová, především v tom, aby se OSPODy staraly o to, aby děti do ústavní výchovy ani nemusely nastoupit...

Otázka sjednocení systému dětských domovů je velmi důležitá. Dokazuje to i skutečnost, že 4.11. mělo dojít k meziresortnímu podepsání memoranda o spolupráci, které příspěje ke sjednocení. Už 2.11. nám dokonce dorazila do časopisu Zámeček (médium pro dětské domovy) odpověď z MŠMT s vyjádřením, že došlo k uzavření memoranda. A ono nic! Ve středu 4.11. tedy jen proběhl brífink ministryně Marksové, které nezbývalo nic jiného než oznámit, že prozatím se nic nepodepisuje, že MŠMT z toho vycouvalo a musela jasně zdůraznit důvody, proč je sjednocení důležité a že se MPSV nevzdá pro současnou situaci něco udělat.

Celkově smutný dojem z toho všeho následně podtrhlo odpolední parlametní jednání sociálního výboru. Jako chovanec z dětského domova, který měl možnost si vše vyslechnout, musím říct, že takové nesmysly, které padají z úst "odborníků" stojí opravdu k zamyšlení. "V dětském domově jsou jenom problémové děti, neziskové organize (které dnes zpravidla suplují povinosti DD - poznámka k tomu) jsou údajně pouze černou dírou na finance, v dětských domovech pracují pouze vysoce kvalifikovaní pedagogové apod. Dále následovaly mýty brané jako důvody proti sjednocení navrhovaného systému. Jak "odborný" tým se tomuto tématu na parlamentím jednání věnuje je skutečně hodné diskuzi. Je důležité, aby sociální výbor, který má klíčovou roli něco změnit něco k lepšímu nepodporoval ústavní výchovu na úkor náhradní a aby vycházel z reálné situace a z reality, která se v dětských domovech odehrává.

Z 90% jsou v dětských domovech děti z ekonomicko-sociálních důvodů, zbylých 10% vyjadřuje týrané a zneužívané děti. Je tedy logické, že záměr ministryně Marskové je především v posílení práce s ohroženými rodinami. Ročně na dětské domovy putuje 8 miliard korun. Půlka z toho putuje přimo do ústavů a jen 10% míří na prevenci s rodinami. V případě sjednocení by bylo možné preventivní služby posílit, takto MPSV tu kompetenci nemá. Je také důležité zmínit, že nejde o rušení dětských domovů - ty vždy byly, jsou a budou potřeba. Jen by se v některých případech měla změnit jejich role - na místo pobytu by měly poskytovat odborné služby. Přesto, že se sociální výbor shoduje s ministryní Marksovou na tom, že služby by měly dostat hlavně rodiny, aby se z nich děti nemusely odebírat - nepodporuje sjednocení ústavní výchovy a je proti změnám, které podle nich nemusí nutně vést k změne k lepšímu. Bohužel.

Zdálo by se tedy, jakoby se nyní zapomnělo na věhlasný "zájem dítěte" a je škoda, že návrh sjednocení systému o ohrožené děti nemá podporu u lidí, kteří jsou považováni za odborníky. Chápu, že ne všichni ředitelé a kraje budou jásat, protože je zde strach ze změny a všichni si chtějí chránit svůj rybníček. Transformace dětských domovů je skutečně nutná, ať už například ve smyslu posilování prevence ohrožených rodin, což bez posílené kompetence MPSV prozatím není možné.

Děkuji za dočtení až sem! Děkuji také za lajky, sdílení, apod. a přeji HEZKÝ DEN!

Autor: Lukáš Kotlár | pondělí 16.11.2015 20:34 | karma článku: 15.90 | přečteno: 514x

Další články blogera

Lukáš Kotlár

Romská témata v médiích? Pozor, čtenáři vysílají signál

Ačkoliv nedávný průzkum CVVM ukázal, že Romové jsou až v 80 procentech Čechům nesympatičtí, je zřejmé, že mediální zájem o Romy a témata spojené s nimi, naší společnost rozhodně neopustí. Souhlasím s názorem, že ke zlepšení soužití Čechů a Romů se musí změnit přístup společnosti, jejíž součástí jsou i Romové. A já si myslím, že alespoň z mediálního hlediska, jsme na dobré cestě

27.3.2015 v 15:24 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Josef Komárek

O tom, jak komunisti zničili průmysl, zničili zemědělství, zničili venkov, atd.

Také o harmonii v letech 1970-90. O tom tady několik autorů už napsalo řadu hloupostí. Mně byl komunistický režim také do jisté míry protivný, ale to není důvod k tomu psát hlouposti. A protivný? To vůbec nelze srovnat...

21.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Kniha Genesis a evolucionistické předsudky

Mojžíš i Abrahám vyrostli ve velmi vyspělých a vzdělaných civilizacích. Neexistuje žádný důvod proč by nemohli sami napsat své příběhy a slova, která k nim Bůh mluvil.

21.9.2017 v 11:51 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 185 | Diskuse

David Vlk

Zápisky svatebního fotra, část první-"Budu sa ženit tato!"

Vzhledem k tomu, že nastávající snacha si o Vás stejně myslí, že jste pako, tak na tyhle moje rady rychle zapomeňte a běžte si vyřídit nový kontokorent.

21.9.2017 v 11:07 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 622 | Diskuse

Jana Slaninová

Inspirace Radkou K.: láska přes internet - skutečnost nebo mýtus?

Seznámení přes internet má svoje výhody i úskalí. Když člověk/žena pomine a promine dotazy typu: "Jakej máš zadek? Co takhle sex?" Nebo vzkaz: "Mám ho velkýho. Chceš ho vidět?" Když to vezmete sportovně, víte předem co nechcete.

21.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 365 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Odstřelovací puška SV-99, malorážka v rukách profesionálních “sniperů“

Píše se leden roku 2000. Druhá čečenská válka dosahuje svého krutého vrcholu. Ruské síly jsou blízko dobytí města Groznyj, které už několik týdnů obléhají. Město samotné je téměř srovnáno se zemí.

21.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 794 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1066

Lukášovi je 20 let, studuje politologii a mezinárodní vztahy v Praze. Díky nejrůznějším projektům a spolupracím se věnuje médíím nebo světu dětkých domovů, kde sám vyrůstal 16 let. Hudební nástroje, sport, tanec a nebo cestování, moderování, jídlo. Nejen toto je pro něj přirozenou součástí života. Poslední dobou ho v životě ovlivňuje, nejen osobní zkušeností, ale také v roli projektového koordinátora - Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE). Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.