Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesjednocený systém péče o ohrožené děti: děcáky prozatím pod MPSV nebudou

16. 11. 2015 20:34:25
Reaguji na významnou událost, která se odehrála na adresu dětských domovů. Zdali se dnes jedná spíše o "zájem ředitelů" či jak se krásně říká "zájem dítěte", to mi dnes není jasné. Názory "odborníků" jsou opravdu k zamyšlení.

Velice vážně otevřela na meziresortní úrovni téma dětských domovů ministryně Michaela Marsková. Ta usiluje o sjednocení péče o ohrožené děti pod ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Není snad ani potřebné zmiňovat, že takový nápad už tu nějaký ten rok je. A ještě aby ne! Jako jediný stát v Evropě jsme nedokázali tento systém v post-socialistické době sjednotit. O ty nejmenší děti se stará ministerstvo zdravotnictví, dětské domovy mají pod sebou kraje (coby zřizovatelé), ale vše je pod hlavičkou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), avšak samotnou sociální činnost provádí MPSV a jejich OSPODy, což jsou Orgány sociálně-právní ochrany dětí, které jsou opatrovníkem dítěte v řízeních, jako je rozhodování o péči o děti, o výživném apod. Vyhledávají ohrožené děti, jsou zodpovědné za preventivní opatření v rodinách, zprostředkovávají náhradní rodinnou péči a vypracovávají pro soud posudky a doporučení. Jejich činnost je dle mého názoru skutečně klíčová, především v tom, aby se OSPODy staraly o to, aby děti do ústavní výchovy ani nemusely nastoupit...

Otázka sjednocení systému dětských domovů je velmi důležitá. Dokazuje to i skutečnost, že 4.11. mělo dojít k meziresortnímu podepsání memoranda o spolupráci, které příspěje ke sjednocení. Už 2.11. nám dokonce dorazila do časopisu Zámeček (médium pro dětské domovy) odpověď z MŠMT s vyjádřením, že došlo k uzavření memoranda. A ono nic! Ve středu 4.11. tedy jen proběhl brífink ministryně Marksové, které nezbývalo nic jiného než oznámit, že prozatím se nic nepodepisuje, že MŠMT z toho vycouvalo a musela jasně zdůraznit důvody, proč je sjednocení důležité a že se MPSV nevzdá pro současnou situaci něco udělat.

Celkově smutný dojem z toho všeho následně podtrhlo odpolední parlametní jednání sociálního výboru. Jako chovanec z dětského domova, který měl možnost si vše vyslechnout, musím říct, že takové nesmysly, které padají z úst "odborníků" stojí opravdu k zamyšlení. "V dětském domově jsou jenom problémové děti, neziskové organize (které dnes zpravidla suplují povinosti DD - poznámka k tomu) jsou údajně pouze černou dírou na finance, v dětských domovech pracují pouze vysoce kvalifikovaní pedagogové apod. Dále následovaly mýty brané jako důvody proti sjednocení navrhovaného systému. Jak "odborný" tým se tomuto tématu na parlamentím jednání věnuje je skutečně hodné diskuzi. Je důležité, aby sociální výbor, který má klíčovou roli něco změnit něco k lepšímu nepodporoval ústavní výchovu na úkor náhradní a aby vycházel z reálné situace a z reality, která se v dětských domovech odehrává.

Z 90% jsou v dětských domovech děti z ekonomicko-sociálních důvodů, zbylých 10% vyjadřuje týrané a zneužívané děti. Je tedy logické, že záměr ministryně Marskové je především v posílení práce s ohroženými rodinami. Ročně na dětské domovy putuje 8 miliard korun. Půlka z toho putuje přimo do ústavů a jen 10% míří na prevenci s rodinami. V případě sjednocení by bylo možné preventivní služby posílit, takto MPSV tu kompetenci nemá. Je také důležité zmínit, že nejde o rušení dětských domovů - ty vždy byly, jsou a budou potřeba. Jen by se v některých případech měla změnit jejich role - na místo pobytu by měly poskytovat odborné služby. Přesto, že se sociální výbor shoduje s ministryní Marksovou na tom, že služby by měly dostat hlavně rodiny, aby se z nich děti nemusely odebírat - nepodporuje sjednocení ústavní výchovy a je proti změnám, které podle nich nemusí nutně vést k změne k lepšímu. Bohužel.

Zdálo by se tedy, jakoby se nyní zapomnělo na věhlasný "zájem dítěte" a je škoda, že návrh sjednocení systému o ohrožené děti nemá podporu u lidí, kteří jsou považováni za odborníky. Chápu, že ne všichni ředitelé a kraje budou jásat, protože je zde strach ze změny a všichni si chtějí chránit svůj rybníček. Transformace dětských domovů je skutečně nutná, ať už například ve smyslu posilování prevence ohrožených rodin, což bez posílené kompetence MPSV prozatím není možné.

Děkuji za dočtení až sem! Děkuji také za lajky, sdílení, apod. a přeji HEZKÝ DEN!

Autor: Lukáš Kotlár | pondělí 16.11.2015 20:34 | karma článku: 15.90 | přečteno: 517x

Další články blogera

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 331 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jarka Jarvis

Země šusťáků

Zajímalo by mě, co to poslední dobou znečišťuje vzduch, že se pořád chce někdo od někoho odtrhávat: Katalánsko od Španělska, Quebec od Kanady, Skotsko od Británie. Zřejmě nikdy neslyšeli o Svatoplukovi, a jeho prutech.

22.11.2017 v 7:28 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 231 | Diskuse

Helena Vlachová

O dobrých lidech mezi námi

Sdělovací prostředky nás zahlcují především negativními zprávami. Jako by nestačilo, že je venku mlha, prší a rychle se stmívá...

22.11.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 550 |
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1057

Lukášovi je 21 let, studuje politologii a mezinárodní vztahy v Praze. Pracuje v marketingové agentuře jako projektový manažer. Jeho životní cesta je spojena s Mezinárodní cenou vévody z Edinburghu (DofE), kde mj. působil jako projektový koordinátor a ambasador programu. Jako šéfredaktor časopisu Zámeček se věnuje světu dětských domovů. kde také vyrůstal. Rád organizuje vše spojené s volným časem, moderuje, miluje cestování a jeh motto zní: ,,Ten, kdo dokáže se své nevýhody udělat přednost, ten v životě vyhrál."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.